PATCHWORK ( FOLTVARRÁS )
Foltvarrás történelem
A patchwork - magyarul foltvarrás - néhány éve vált divatos elfoglaltsággá. Az Egyesült Államokban, ahonnan az ötlet származik, állítólag több mint 13 millióan varrnak ezzel a technikával. Magyarországi elterjedése jórészt az utóbbi évtizedben hatalmas példányszámban megjelenő, lakáskultúrával és szabás-varrással foglalkozó magazinoknak köszönhető.
De mit is jelent a foltvarrás? Az ember fogja a mindenféle színű, mintájú kis anyagokat és összevarrja. Nem egy nagy ötlet - mondhatnánk. Természetesen a takarékos telepes asszonyok találták ki, hogy egy csepp anyag se menjen veszendőbe. Az ötlet valóban nem korszakalkotó, de mivel az anyagok, a színek, a minták variációja számtalan, mindenki kiélheti ötletességét, fantáziáját. Nem létezik két egyforma foltmunka. A legjobb az egészben, hogy nem kell hozzá különösebb kézügyesség, csak egy kis türelem, ízlés, fantázia. Természetesen vannak ismert technikák, amelyek gyorsítják, egyszerűsítik a varrást. Léteznek népszerű minták, ezekhez most már nálunk is könnyen hozzá lehet jutni.
Átló (Bias): Az anyagdarabka átlója. A valódi átló 45 fokos szöget zár be az anyag mindkét oldalával. Az anyagnak az átló mentén a legnagyobb a szakítószilárdsága.
Bélés (Batting): A quilt középső rétege, ami tömötté és meleggé teszi.
Blokk (Block): Négyzet alakú egység, amit általában több anyagdarabból varrnak össze speciális minta szerint. A blokkokat kombinálva jön létre a quilt felső rétege.
Csíkillesztés (Strip-piecing): Hosszú anyagcsíkokból kialakított díszítő minta, ami úgy jön létre, hogy az anyagcsíkokat összeöltögetik, haránt irányban elvágják, majd a darabokat összeöltik a díszítő mintának megfelelően.
Elrendezés (Set): Az a mód, ahogy az egyes blokkokat elrendezik a quilten, vízszintesen, függőlegesen vagy átlósan is el lehet rendezni az egyes blokkokat.
Épszél (Selvage): Szőtt/szövött anyag hosszanti befejezett végei.
Határvonal (Border): Anyagcsíkok, amik keretet alkotnak a quilt köré, lehet egyszerű vagy darabokból álló.
Hátlap (Backing): A quilt alsó rétegeként használt anyag
Kötés (Binding): Anyagcsík, amit arra használnak, hogy a quilt rétegeinek széleit körülfogja.
Kövér negyed (Fat quarter): (kb.) 0,45 m-nyi anyag, amit középen elvágtak, így egy 46 cm X 56 cm-es anyagot kapunk, ami megegyezik 1/4 yard (kb.0,23 m) anyaggal (1 yard=0,914 m)
Kövér nyolcad (Fat eighth): (kb.) 0,23 m-nyi anyag, amit középen elvágtak, így egy 23 cm X 56 cm-es anyagot kapunk, ami megegyezik 1/8 yard (kb.0,11 m) anyaggal(1 yard=0,914 m)
Láncöltés (Chainstiching): Több anyagdarab összevarrása anélkül, hogy megszakadna az öltés az egyes darabok között, más néven láncolás.
Medál (Medallion quilt) : központi motívum, általában többszörös keretben.
Minta quilt (Sampler quilt): Több, különböző blokkból kialakított quilt, ahelyett, hogy egy blokk ismétlődéséből jönne létre a minta.
Minta, séma (Template): műanyagból vagy kartonpapírból készült séma, amit arra használnak, hogy kijelölje a vágás vagy az öltések helyét, amit vagy körbevágnak vagy e mentén varrnak.
(Össze)kötött quilt (Tied quilt): Olyan quilt, amit szalag vagy fonál tart össze, nem öltések.
Piecing: anyagdarabkák összeöltögetése, amivel egy nagyobb egységhez jutunk.
Quilt: három rétegből álló ágytakaró vagy falvédő, a felső réteg darabokból összeállított rész, ún. blokkokból áll. A középső réteg puha, meleg anyagból, vatta, vatelin készül, az alsó réteg általában egy darabból készül, ez ad tartást az elkészült darabnak.
Quilting: A felső anyagon, a bélésen és a hátlapon való átöltés, mely kialakítja a mintát és összetartja az egyes részeket.
Rátét (Appliqué) : Anyagból kivágott alakzat, amit egy másik anyagra öltögetnek.
Sablon nélküli (Template-free): A darabokat nem sablon, hanem egy vonalzó segítségével vágják ki az anyagból.
Sarokpánt, sarkos illesztés (Miter):a sarkok összekapcsolása 45 fokos szögben.
Stílus (Style): A quiltre jellemző egyedi minta.
Szabadkézi quilt technika (Freehand quilting): Miközben varrógéppel varrunk, kezünkkel kísérjük, más néven quilt készítése szabad mozgással, mozdulatokkal.
Szál (Grain): A hossz- és keresztirányú szálak egy szövött anyagban, amik kialakítják az anyag szerkezetét. A hosszirányú szálak párhuzamosan futnak az anyag ép szélével. A keresztirányú szálak az ép szélre merőleges irányban futnak, ebben az irányban kicsit jobban nyúlik az anyag.
Szalagozás (Sashing): Egymáshoz varrt anyagcsíkok, amik a blokkokat választják el, másik nevük: rács (lattice).
JÓ TANÁCSOK: ( az oldal szöveges részéhez felhasználtam a www.noklapja.hu egyes cikkeit ) MINTÁK:
szetes, egyszínű vagy színes, apró mintás (sűrű csíkos vagy apró kockás), nem túl harsány, de egymással harmonizáló színű, jó minőségű (szín-
tartó, legalább 30 Celsius-fokon mosható) pamutanyag.
bostűvel, hogy ne csússzanak szét. Minél pontosabb az illesztés, annál szebb lesz a kész munka!
És most indulhatsz bevásárolni, vagy kutatni a varrós dobozban, hogy megfelelő anyagokat találj az első, elkészítendő darabhoz, egy takaróhoz!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése