Itt egy cikk, hogy védhetetd meg műveidet
Hogyan védheted meg egyedi műveidet:
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99900076.TVhttp://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99600057.TV
I. Önkéntes műnyilvántartás (díja: 5000 Ft):
1. A tanúsítvány sem szerzői jogi, sem a szellemi alkotásra vonatkozó más jogi védelmet nem keletkeztet, csupán bizonyítási eszközként szolgál annak igazolására, hogy a kérelmező által a sajátjaként nyilvántartásba vett szerzői mű vagy kapcsolódó jogi teljesítmény a tanúsítvány kiállításának napján a tanúsítványhoz hozzáfűzött műpéldány szerinti tartalommal létezett. Mindez a szerző, illetve a kapcsolódó jogok jogosultja számára megkönnyíti szerzői (jogosulti) mivoltának bizonyítását.
2. A nyilvántartásba vett irodalmi, tudományos vagy művészeti alkotás akkor minősülhet szerzői műnek, ha a szerző(k) szellemi tevékenységéből fakadó, egyéni, eredeti jelleggel rendelkezik. Nem állnak szerzői jogi védelem alatt
- a jogszabályok, a nyilvános határozatok, a hatósági közlemények, az ügyiratok, valamint a kötelező szabványok és más hasonló rendelkezések;
- a tények, napi hírek;
- az ötletek, elvek, elgondolások, eljárások, működési módszerek, matematikai műveletek (egy mű részeként sem);
- a folklór kifejeződései.
3. A nyilvántartásba vett kapcsolódó jogi teljesítmény előadóművészi, hangfelvétel-előállítói, film-előállítói, adatbázis-előállítói teljesítmény, illetve a rádió- és televíziószervezetek saját műsora lehet. E teljesítmények védelméről a szerzői jogi törvény külön fejezetekben rendelkezik. (A továbbiakban a szerzői műveket és a kapcsolódó jogi teljesítményeket egységesen "műnek" nevezzük.)
4. A művön fennálló szerzői jogi védelem független attól, hogy a mű részesülhet-e iparjogvédelmi oltalomban, ideértve különösen a formatervezésiminta-oltalmat, a védjegyoltalmat, a szabadalmi oltalmat, valamint a használatiminta-oltalmat. Az egyes iparjogvédelmi oltalmi formákra vonatkozó oltalomképességi szabályokat az iparjogvédelmi törvények határozzák meg.
Részletek: http://www.sztnh.gov.hu/kerdesek/gyik/onkentes.htmlII. Formatervezésiminta-oltalom
Az ipari termékek külső formájának jogi oltalmát biztosítja. Az oltalom révén a formatervezési minta tulajdonosa piaci pozícióját megteremtheti vagy tovább erősítheti. Milyen formatervezési mintára szerezhető formatevezésiminta-oltalom?
Az olyan formatervezési mintára szerezhető oltalom, amely
- világviszonylatban új és egyéni jellegű,
- továbbá nem áll fenn az oltalom megadásával szemben valamely kizáró ok.
A minta szerzője vagy annak jogutódja.
Mire jogosít fel a formatervezésiminta-oltalom?
Az oltalom alatt álló formatervezési mintát kizárólag a mintaoltalom jogosultja hasznosíthatja, vagy az, akinek a hasznosítására engedélyt (licenciát) adott.
Hogyan szerezhető formatervezésiminta-oltalom Magyarországon?
- A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához benyújtott formatervezési minta bejelentéssel,
- A formatervezési minták nemzetközi letétbe helyezésére vonatkozó Hágai Megállapodás alapján benyújtott nemzetközi bejelentéssel.
- Formatervezésiminta-oltalom bejelentési űrlap
Hazai bejelentőknek nem kötelező képviselőt megbízni, de szükség esetén a bejelentés elkészítésében a szabadalmi ügyvivők nyújtanak segítséget.
Részletek: http://www.sztnh.gov.hu/formaterv/#2Szép napot ! by Szaszi
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése